10.2 C
Kyiv
Понеділок, 18 Жовтня, 2021
Головна Новини Світ Ще один вірус, який турбує Азію

Ще один вірус, який турбує Азію

Смертність від вірусу Ніпах (Nipah) досягає 75%, і від нього немає вакцини. У той час як весь світ сконцентрувався на COVID-19, вчені працюють над тим, щоб Ніпах не став причиною наступної пандемії.

Супапорн Вачараплуесаді (Supaporn Wacharapluesadee) – досвідчена мисливиця за вірусами. Вона керує науковим центром тайського Червоного Хреста по новими інфекційним захворюванням в Бангкоку. За останні 10 років вона брала участь в програмі Predict, всесвітньої кампанії з виявлення і зупинці захворювань, які можуть передаватися від тварин до людини.

Вона і її команда зібрали зразки багатьох видів. Але їх основна увага була приділена кажанам, які, як відомо, є носіями багатьох коронавірусів.

Вона і її команда змогли виявити перший випадок COVID-19 за межами Китаю. Вони виявили, що, крім того, що це новий вірус, який виник не у людей, він найбільш тісно пов’язаний з коронавірусами, які вони вже виявили у летючих мишей. Завдяки ранній інформації, уряд зміг швидко вжити заходів карантину і проконсультувати громадян. Незважаючи на те, що в Таїланді проживає майже 70 мільйонів чоловік, за станом на 3 січня 2021 року в Таїланді було зареєстровано 8 955 випадків захворювання і 65 смертей.

Але навіть коли весь світ бореться з COVID-19, Вачараплуесаді вже чекає наступної пандемії.

В Азії спостерігається велика кількість нових інфекційних захворювань. Тропічні регіони мають багате біорізноманіття, а це означає, що вони також є домом для великої кількості патогенів, що збільшує ймовірність появи нового вірусу. Зростання чисельності населення і збільшення контактів між людьми і дикими тваринами в цих регіонах також збільшує фактор ризику.

В ході дослідження тисяч кажанів Вахараплуесаді і її колеги виявили безліч нових вірусів. В основному вони виявили коронавіруси, а також інші смертельні захворювання, які можуть передаватися людям.

До них відноситься вірус Ніпах. Кажани – його природний носій.

«Це серйозна проблема, тому що від неї немає лікування», – каже Вачараплуесаді.

Смертність від вірусу Ніпах коливається від 40% до 75%, в залежності від того, де відбувається спалах.

Вона не самотня в своєму занепокоєнні. Щорічно Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) переглядає великий список патогенів, які можуть спричинити надзвичайну ситуацію в області охорони здоров’я, щоб вирішити, як встановити пріоритети для своїх коштів на дослідження і розробки. Вони зосереджені на тому, що становить найбільший ризик для здоров’я людини, на тому, що має епідемічний потенціал, і на тому, проти чого немає вакцин.

Вірус Ніпах входить в їх топ-10, враховуючи, що ряд його спалахів вже стався в Азії.

Є кілька причин, за якими вірус Ніпах настільки небезпечний. Тривалий інкубаційний період хвороби (як повідомляється, до 45 днів) означає, що у інфікованого є широкі можливості, щоб поширити його, навіть не підозрюючи, що він хворий. Вірус може заразити широке коло тварин, що підвищує ймовірність його поширення.

Хворі вірусом Ніпах можуть відчувати респіраторні симптоми, включаючи кашель, біль у горлі, біль і втому, а також енцефаліт, набряк мозку, який може викликати судоми і смерть. Можна з упевненістю сказати, що це хвороба, поширення якої ВООЗ хотіла б запобігти.

Оскільки вірус Ніпах настільки небезпечний – уряди в усьому світі вважають, що він має потенціал біотероризму – тільки деяким лабораторій по всьому світу дозволено культивувати, вирощувати і зберігати його.

Багатьом вченим в Азії не вдається отримати гроші для продовження роботи з вірусом Ніпах. За їх словами, без цього більш імовірний потенційно катастрофічний спалах.

«Довгострокове спостереження допомагає нам інформувати владу, приймати превентивні заходи і запобігати вторинне поширення, яке може викликати більш серйозний спалах», – говорить доктор Дуонг, колега доктора Вачараплуесаді.

Без постійного навчання вчені, можливо, не зможуть швидко ідентифікувати і охарактеризувати нові віруси, як це зробила Вачараплуесаді з COVID-19 в Таїланді. Ця інформація потрібна всьому світу, щоб почати роботу над вакциною.

Доктори Дуонг і Вачараплуесаді сподіваються продовжити співпрацю в боротьбі з вірусом Ніпах в Південно-Східній Азії, і пара разом підготувала проект пропозиції по нагляду за вірусом Ніпах в регіоні. Вони планують передати його в Агентство біологічних загроз, урядову організацію США, яка фінансує роботу, спрямовану на зниження загроз, що створюються збудниками інфекційних захворювань, після того, як криза COVID-19 вщухне.

Інші новини