11.4 C
Kyiv
Понеділок, 18 Жовтня, 2021
Головна Новини Британський штам коронавірусу і що він означає для нас. Буде третя хвиля?

Британський штам коронавірусу і що він означає для нас. Буде третя хвиля?

Перш за все, що це за штам і звідки він взявся?

Поширюючись, віруси мутують, поступово накопичуючи зміни генетичного коду. Для коронавіруса швидкість накопичення мутацій – близько двох за місяць поширення. Багато мутацій не мають функціонального значення або мають, але дуже слабке. Деякі мутації дають вірусу перевагу в поширенні перед вихідним варіантом. Такі мутантні віруси ефективно поширюються і згодом починають переважати в усьому обсязі інфекцій, тобто відбувається природний відбір.

Британський штам – це варіант вірусу, який накопичив кілька мутацій, таких, що заразність цього варіанту значно підвищилася за рахунок більш інтенсивного виділення вірусу з верхніх дихальних шляхів у інфікованих.

Отже, Штам коронавіруса, виявлений вперше в Великобританії у вересні 2020 змінює майбутнє пандемії. Справа в тому, що виявлене підвищення заразності на 50-70% зрушує планку необхідного для зупинки пандемії колективного імунітету. Якщо для вихідного штаму в осінньо-зимово-весняний період було б достатньо близько 75% людей з імунітетом для формування колективного імунітету і початку загасання інфекції в популяції (і, ймовірно, всього 50% для літнього періоду), то з новою мутацією ця планка зсувається до значення, ймовірно, в 85% в осінньо-зимово-весняний період (і, ймовірно, близько 75% влітку).

Це не просто кількісна зміна: при тому, що готові вакцинуватися не більше половини населення, це означає, що частка вакцинованих і перехворілих в популяції досягне рівня колективного імунітету тепер не скоро, пізніше, ніж було б з виключно вихідним варіантом.

Якщо зі старим штамом інфекція б затухла влітку 2021 з кліматичних причин, а восени з погіршенням погодних умов але при зростанні кількості вакцинованих був би вже відносно невеликий підйом, то з британським штамом спад влітку може бути не таким вираженим, а осінь може дати новий, вельми відчутний підйом (третю хвилю).

Зі старим штамом вакциновані 50% населення + ті, що перехворіли і невакциновані 25% дали б колективний імунітет. З новим – потрібно 60% вакцинованих мінімум. Зсув порога всього на 10%, проте це означає, що серед нещеплених непереболівших повинно залишитися не 25%, а 15%. Тобто в півтора рази менше. Це значно складніше завдання – переконати 40% з числа вакцинних скептиків зробити щеплення – завдання дуже непросте, ймовірно, не здійсненне, а значить «недостача» колективного імунітету буде поповнюватися поступовим перенесенням хвороби невакцинованими людьми. При цьому стійкість або нестійкість імунітету після природного перенесення хвороби може визначити чи буде взагалі досягнуто колективний імунітет.

Не допустити появу британського штаму не вийде: він не обмежується однією Англією, він уже розсіяний по всьому світу і початок його домінації в поширенні в країнах усього світу – лише питання часу. Якщо прийняті епідеміологічні заходи не дозволяють впоратися зі старим штамом, то британський не зупинять і подавна. Закривати країну від світу – теж пізно: штам вже, напевно, завезений і в Україну; штам поширювався в Великобританії з вересня і до зими досяг значної частки в популяції, а значить, успішно вивезений з Англії в інші країни. Його поширення у нас – питання часу. Відсутність виявлених випадків пов’язана лише з обмеженістю дослідження специфіки штамів серед заражених; країни, з яких почалося виявлення відрізняються якраз більш високим рівнем моніторингу штамів вірусу.

Штам не проявляє більш високою патогенністю, але є інформація, що трохи частіше проявляється у дітей (тоді, як старий штам у них частіше залишався безсимптомним). Збереглася незмінною патогенність вірусу, однак, може становити загрозу на колективному рівні: в умовах і при обмежувальних заходах, яких вистачало для утримання старого штаму на рівні коефіцієнта поширення R0 = 1, британський штам буде впевнено поширюватися з коефіцієнтом помітно вище 1.

Більш різке зростання захворюваності і підвищення пікового навантаження створює небезпеку вищою перевантаженостю медичних установ, і, отже, доступ до медичної допомоги у хворих в піках ускладниться ще сильніше.

Хороша новина: за повідомленнями, не дивлячись на наявність мутації в ключовому домені білка, покладеного в основу більшості вакцин, вони зберігають дієвість і проти британського штаму.

Отже, британський штам для нас означає більш тривалу пандемію, більш повільне повернення до мирного життя і помітну «третю хвилю» восени після літнього спаду захворюваності.

Інші новини